třešně

Proč se vyplatí zajímat se o třešně a třešňové sady

Mnoho lidí si klade otázku: proč jsou a třešňové sady tak oblíbené? Jsou skutečně výjimečným řešením pro plodiny nebo zahrady odolné vůči suchu? Pro zodpovězení této otázky je důležité se nejprve p přečtěte si více »

bobule

Borůvky - zdraví prospěšné vlastnosti a pěstování

Mít krásnou, prostornou zahradu nebo sad, máme v ní jistě velké množství rostlin. Snad každý zahradník má ve svém království alespoň jeden ovocný strom nebo keř. Pokud se ptáme, jaké rostliny by mohly přečtěte si více »

 

Proč se vyplatí zajímat se o třešně a třešňové sady

Mnoho lidí si klade otázku: proč jsou https://Moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Tresne-a-visne/25 třešně a třešňové sady tak oblíbené? Jsou skutečně výjimečným řešením pro plodiny nebo zahrady odolné vůči suchu?

Pro zodpovězení této otázky je důležité se nejprve podívat na třešně. Na tomto malém, chutném a jedlém ovoci si pochutnává mnoho lidí. Z třešní lze připravovat šťávy, zmrzlinu, dorty a dokonce je lze konzervovat jako přílohu k masu. Náklady na třešně jsou poměrně přijatelné a dostupné.

Jedlé jsou také třešňové švestky, které jsou o něco větší než třešně. Švestky jsou sladší než třešně a mají mnoho kulinářských využití, mimo jiné ve šťávách, dezertech a koláčích. Třešňové švestky jsou také cenově dostupné.

Kromě rozdílů v chuti a ceně je mezi třešněmi a višněmi ještě jeden důležitý rozdíl: odrůda. Pro pěstování je k dispozici mnoho odrůd třešní, které se liší odolností vůči různým povětrnostním podmínkám a snadnou péčí. Četné odrůdy třešní a švestek lze snadno najít v místních obchodech nebo na trzích.

Třešně a švestky jsou odolné a snadno se pěstují. Tyto stromy mohou během několika let dosáhnout značné velikosti, což láká mnoho začínajících zahrádkářů.

Mnoho lidí chce na své zahradě pěstovat třešně a švestky, ale neví, jak na to. Naštěstí pěstování těchto stromů není tak složité, jak by se mohlo zdát. Nejjednodušší metodou je zakoupení mladých sazenic, které rychle rostou a dospívají.

Jakmile si vyberete správné druhy a velikosti stromků, je třeba je správně zasadit, což je nezbytné pro rychlý a zdravý růst. Většina odrůd třešní vyžaduje dostatek slunečního světla a dobře propustnou půdu.

Aby se z třešní a slivoní vyvinuly vyživované a silné stromy, je nezbytné je neustále zalévat a hnojit. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte specializovaná hnojiva pro třešně.

Zahrady často slouží jako místo odpočinku a úniku od každodenního života. Při zvažování, jak tyto prostory zkrášlit, zvažte bylinky, květiny, stromy a keře. Zatímco květiny a bylinky jsou vynikajícími ozdobami teras a balkonů, listnaté stromy, například třešně, se v zahradách uplatní nejlépe. Je velmi důležité zjistit, které druhy stromů jsou pro vaši zahradu nejvhodnější.

Čím se liší třešně od slivoní?

Třešeň a švestka jsou druhy ovocných stromů, které mají mnoho společných vlastností. I přes tyto podobnosti existují mezi višněmi a slivoněmi významné rozdíly. Višňové švestky bývají větší než třešně a jejich plody jsou jemnější, šťavnatější a křehčí. Naproti tomu třešně mají pevnější strukturu. Červené třešně mají sladší chuť, ale jejich slupka je výraznější než u švestek. Kromě toho mají třešně a švestky jedinečnou aromatickou vůni. Obě ovoce jsou spojována s létem a vyvolávají šťastné vzpomínky a sladké prázdninové radosti.

Jak by se měly vybírat odrůdy třešní?

Výběr odrůdy třešní závisí na řadě faktorů. V první řadě je třeba zohlednit účel stromu. Těm, kteří chtějí svou zahradu ozdobit krásnými květy, mohou stačit půdopokryvné odrůdy. Na druhou stranu, pokud je cílem pěstovat stromy pro potravinářské účely, měly by být upřednostněny odrůdy odolné vůči chorobám a škůdcům a odrůdy s většími plody. Ceny sazenic třešní a švestek se liší v závislosti na druhu stromu a měly by být zohledněny při výběru nejvhodnější odrůdy.

Které odrůdy třešní a švestek dávají nejlepší plody?

Na trhu je mnoho odrůd třešní a višní s různými vlastnostmi, jako je velikost, pevnost dužiny, chuť, barva a vzhled. Dozrávání třešní se u jednotlivých odrůd liší, což ovlivňuje dobu sklizně během roku. Zatímco třešně jsou odolné vůči mrazu, švestky vyžadují ke svému dozrání o něco vyšší teploty.

I přes tyto rozdíly je optimální vybírat odrůdy třešní s nejlepší odolností vůči chorobám a škůdcům, chutí a vůní. Oblíbené odrůdy jsou Bright, Brooks a Bing, které poskytují zářivě červené plody s vynikající chutí. Mezi třešněmi jsou preferovány odrůdy Sweetheart, Black Tartarian a Ranier pro jejich silné dozrávání a výjimečnou sladkost.

Jak lze třešně a višně využít?

Třešně lze konzumovat syrové nebo je zpracovávat do nápojů, omáček, šťáv a dalších konzerv. Lze je také přidávat do různých dezertů, jako jsou dorty, zmrzlina, sušenky a koláčky. Pevnější a menší odrůdy třešní jsou ideální pro ochucení kompotů, šťáv a vín. Další možností je výroba aromatického nápoje z vylisované třešňové šťávy.

Pro úspěšné pěstování třešní je třeba zvolit vhodnou půdu a klimatické podmínky. Třešně nejsou odolné vůči extrémně nízkým teplotám a jejich květy a plody mohou být v chladných podmínkách poškozeny. Proto je důležité vysadit stromy na místo, které je chrání před studenými větry. Pravidelná zálivka a hnojení jsou rovněž nezbytné, aby stromy byly co nejplodnější a nejatraktivnější.

Shrnutí

Protože ochutnávání třešní a švestek patří k vrcholům léta, je třeba při výběru nejvhodnější odrůdy zohlednit faktory, jako jsou klimatické podmínky, odolnost vůči chorobám a škůdcům a rozpočet. Výběr ideální odrůdy třešní a višní může být obtížný, ale výrazně zvyšuje možnost vychutnat si plody z vaší zahrady během letních měsíců.

Související články